sapiens sapiens
214
BLOG

Korupcja ze szlachetnych pobudek

sapiens sapiens Polityka Obserwuj notkę 0

Modele teoretyczne, które nie zostały przetestowane i które nie są logiczną konsekwencją znanych faktów, nie gwarantują wysokiego poziomu pewności. Ci, którzy uparcie tak twierdzą, nie sa "przeciwni nauce" lub "antynaukowi", jak sie ich często określa. Wręcz przeciwnie, to właśnie ci, którzy bardzo chętnie dają się przekonać do modelu w warunkach braku jego skuteczności w przewidywaniu, są tymi, którzy wykazują nienaukowy sposób myślenia.

Wysoki poziom naukowych wątpliwości jest często ukrywany w wyniku nieświadomej "korupcji ze szlachetnych pobudek". Naukowcy mogą zawyżać poziom zaufania do wyników ich badań, jeśli zwiększa to szanse na podjęcie działań, które są przez nich popierane. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w dziedzinach, które są od dawna polem bitwy politycznej, takich jak klimat, ochrona zdrowia i edukacja. Wielu naukowców angażuje się w takie dziedziny, ponieważ byli już wcześniej zaangażowani w konkretny program polityczny.

Naukowcy stanowią również zainteresowaną stronę w sprawach politycznych. Mogą oni zyskać, kiedy polityka przybiera pewien określony kierunek kosztem innego, i dlatego są skłonni osobiście wspierać dochodowy kierunek polityki. Polityka może stworzyć popyt na ich umiejętności, a tym samym doprowadzić do odnoszenia przez nich korzyści. Naukowcy są naturalnymi zwolennikami polityki odwołujące się do wiedzy, a tym samym mają skłonność do przeceniania wiarygodność i znaczenia ich pomysłów.

Eksperci-praktycy w danej dziedzinie mogą być całkowitymi ignorantami w innych dziedzinach. Klimatolodzy, na przykład, nie są ekspertami w prawie żadnej z kwestii, które są rozstrzygające w procesie wyboru, jakie polityki w sprawie klimatu sa najlepsze. Oni nie mają specjalistycznej wiedzy, w jaki sposób przedsiębiorstwa będą reagować na podatki lub na to, jakie będą alternatywne koszty spadku dobrobytu w wyniku ograniczenia rozwoju gospodarczego.
 

 


Swobodne tłumaczenie fragmentu opisu opracowania dr Jamie Whyte pt. "Quack Policy – Abusing Science in the Cause of Paternalism", wydanego przez brytyjski wolnorynkowy think-tank Instytut Spraw Gospodarczych. Tematem opracowania jest zła praktyka kształtowania polityki publicznej w oparciu o dowody naukowe.

http://www.iea.org.uk/publications/research/quack-policy-%E2%80%93-abusing-science-in-the-cause-of-paternalism

 

 

sapiens
O mnie sapiens

Człowiek cywilizowany, o poglądach konserwatywno-liberalnych. Pisuję tylko o sprawach ważnych.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka